Akcja "Żonkile"

W tym roku po raz drugi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji społeczno - edukacyjnej "Żonkile", której patronem jest Ministerstwo Edukacji Narodowej, a organizatorem Muzeum Polin.
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Edelman po wojnie otrzymywał właśnie w tym dniu bukiet żonkili od anonimowej osoby.
Koniecznym elementem tej akcji jest obdarowanie spotkanych osób papierowym żonkilem. Z uczniami czwartej klasy oraz ich rodzicami i wychowawczynią wykonane zostało 130 żonkili, które otrzymali uczniowie klas IV - VI, nauczyciele oraz pracownicy GOPS, UG, GOK i GB w Płośnicy.
Aby przybliżyć tę trudną tematykę, na holu szkoły pojawiła się gazetka, a w dniu wybuchu powstania odbył się również apel dla starszych uczniów. Pracownicy w wyżej wymienionych instytucjach mogli również wysłuchać recytacji uczennic z klasy IVb. Dziewczynki zostały przyjęte z wielkim zainteresowaniem, a ich deklamacje wywarły niezapomniane wrażenia.